ana sayfa > Mazda > Mazda RX-8 Fiyatı – Yakıt Tüketimi – Yorumları

Mazda RX-8 Fiyatı – Yakıt Tüketimi – Yorumları

Cumartesi, 27 Tem 2013 yorum ekle yorumlara git

Mazda’nın spor otomobil modellerinden bir tanesi olan RX8, 2002 yılında serüvene başlamış ve 2012 yılında da üretiminin durmasıyla macerasını sonlandırmıştır. Dikkatinizi çekecek nokta ise Mazda RX-8 modelinde Wankel motorunun kullanılmasıdır. Otomobilde yer alan Wankel motoru 1308 cc’den oluşurken, beygir güçleri de 192-215-231-240 ve 250 olmak üzere değişimler gösterebilmektedir. Düşük silindir hacmine rağmen oldukça yüksek beygir güçleri üretebilen bu Wankel motoru, Mazda RX-8’e tam bir spor sürüş kullanımı yaşatabilmektedir. RX-8’in motor ünitesinden sağlanan yüksek güçler sayesinde 250 km/h kadar son hızlara ulaşabildiği ve 0’dan 100 km/h da çıkma ivmesi 6 saniye civarlarında olmaktadır.

Mazda RX-8

Mazda RX8 modelinin 231 beygir güçlük versiyonuna baktığımızda şehir içi yakıt tüketimi 15-16 litre civarında seyrederken, şehir dışı yakıt sarfiyatı 9 litreye kadar düşebilmekte ve bunlara paralel olarak da karma yakıt tüketim değeri 11 litre ve civarında seyretmektedir. Mazda RX 8’in pek çevreci bir otomobil olduğunu söylememiz mümkün gözükmemektedir. Çünkü dış atmosfere bıraktığı emisyonlardan karbondioksit salınım değeri km. başına 300 gram civarında seyretmektedir.

Mazda RX8 Kırmızı

Şanzıman ünitesi ise düz (manuel) vites için 5 ve 6 ileri kademeye sahip olurken, otomatik vites seçeneğinde de 4 ve 6 ileri kademeye sahip olarak satışlarda kullanıcılarına opsiyonel olarak sunulmuştur.

Mazda RX-8’in çok güçlü olduğu ve bu nedenle yüksek hızlarda da yüksek güvenlik sağlayabilmesi adına fren sistemlerinde ABS-ASR-EBD-DSC-TCS ve sınırlı kaydırmalı diferansiyel (LSD) de yer almaktadır. Mazda RX-8 modeli tek kapı coupe olarak satışa sunulmuştur.

Şu an satışta olmayan Mazda RX-8 ikinci el (2.el) Fiyatları model yılına göre 45 bin ile 65 bin tl arasında değişliyor.

Yazıyı Paylaş

Categories: Mazda Tags:
  1. şimdilik yorum yok.
  1. şimdilik geri bağlantı yok

Otomobil