ana sayfa > Haberler > Neden ikinci el otomobil tercih ediliyor?

Neden ikinci el otomobil tercih ediliyor?

Salı, 08 Eki 2013 yorum ekle yorumlara git

Türkiye’nin hızla büyüyen sektörlerinden biri olan otomotiv sektörü, kendi içinde de farklı damarlar oluşturarak bu büyümeyi genel kapsamda ikiyle çarpıyor. En az birinci el kadar ciddi bir pazar payına sahip olan ikinci el otomobil piyasası, yarattığı ciddi fırsatlarla önemli gelişmelere imza atıyor. Her geçen gün yükselen bir grafik çizen ikinci el otomobil sektörünün yakın geçmişine göz attığımızda ciddi bir dalgalanma görüyoruz. 2000’li yılların başına kadar, sunulan satın alma koşulları ve aradaki fiyat farkı dolayısıyla birinci el otomobil müşterisi ile ikinci el otomobil müşterisi birbirinden kesin çizgilerle ayrılıyordu.

İkinci el otomobil sektörünün yıldızının parladığı bu yılların ardından banka kredileri, ikinci el ile birinci el otomobiller arasındaki fiyat farkının azalması ve uygun ödeme koşulları insanları birinci el otomobil satın almaya yönlendirdi. Özellikle 20 yaşın üzerindeki araçların piyasadan toplatılacağı haberi de ikinci el için ciddi bir darbe oldu. Fakat birkaç yıldır, birçok etkenin bir araya gelmesiyle birlikte ikinci el satılık araba sektörü tekrar eski ve şaşalı günlerine geri döndü. Bu durumu sayısal bir veriyle ifade etmek gerekirse, bugün Türkiye’de 1 adet sıfır kilometre otomobile karşılık 3 adet ikinci el otomobil satıldığını söylemek yeterli olacaktır.
Peki tüketici neden tekrar ikinci ele yöneliyor? Bunun birkaç sebebi var. En önemlisi dolar ve euroda yaşanan ciddi artışın birinci ele yansıması olarak gösterilebilir. Döviz yükseliyor, ithal arabaların fiyatları TL bazında tavan yapıyor ve bunların üzerine ÖTV’ye gelen zamlar da eklenince tüketici birinci el otomobil fikrinden adım adım uzaklaşıyor. Fiyatlarda yaşanan artış, sektördeki yönelimi ikinci el piyasasına çevirdiğinde tüketicinin karşısına riskli bir pazar çıkıyor. Bu riskli ve güvensiz ortamda fordikinciel.com çok daha güvenilir, çok daha garantili ve çok daha risksiz bir ikinci el deneyimini kullanıcılara sunuyor. Çünkü artık devreye internet giriyor. Bu durum, sektör için depar niteliğinde bir adımken bir de bunun üzerine otomobil sektörünün dev markalarının ikinci el piyasasında yer almasıyla, güven iki katına çıkıyor. Her şeye rağmen türlü riskler barındıran ikinci el otomobil piyasasına fordikinciel.com imzası atıldığında bütün riskler ortadan kalkıyor.

İkinci el Ford Transit, mondeo, kuga ve değer tüm Ford modellerini sayfada bulabilirsiniz.Sadece Ford değil, her marka aracın en uygun şartlarda güven dolu bir hizmetle sunulduğu www.fordikinciel.com, ikinci el otomobil müşterisi için aracın servis geçmişini kontrol ediyor, detaylı ekspertiz yapıyor, çalıntı, rehin, hacizli olması gibi sürprizlerle karşılaşma ihtimalini ortadan kaldırıyor ve bankaya gerek kalmadan uygun ödeme koşullarıyla araç kredisi kullandırıyor. Üstelik noter satışı, devir ve ruhsat işlemleri de yetkili satıcı tarafından takip ediliyor.

Yazıyı Paylaş

Categories: Haberler Tags:
  1. şimdilik yorum yok.
  1. şimdilik geri bağlantı yok

Otomobil